پروسه‌ی فیلمبرداری چهار فیلم بعدی مجموعه‌ی آواتار همزمان با هم خواهد بود و آخرین هفته‌ی سپتامبر سال جاری می‌تواند آغازی بر بزرگترین چالش فیلمسازی «جیمز کامرون» باشد، چرا که اگر نتواند به خوبی طبق برنامه پیش برود یک تجربه ی بسیار ناخوشایند و شکست بزرگ برای او در دوران کارگردانی‌اش رخ خواهد داد. چند ماه قبل بود که تهیه کننده‌ی این فیلم عنوان نمود که سپتامبر سال جاری فیلمبرداری این اثر را شروع می کنند و همانطور که انتظارش میرفت، باز هم جیمز کامرون ثابت کرد یکی از با برنامه‌ترین فیلمسازان معاصر است.

فیلم نخست مجموعه آواتار انقلابی در صنعت فیلمسازی و به ویژه ژانر علمی تخیلی به حساب می آمد و در حال حاضر برای عبور از مرز ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار فروش خیز برداشته است. این فیلم که توانست جوایز متعددی را در آن سال به دست آورد، یک کلاس درس برای آثار فانتزی و علمی تخیلی بعد از خود شد و به تنهایی توانست استانداردهای جدیدی را برای تکنیک های سه بعدی سازی در سینما تعریف نماید. با وجود چنین برنامه‌ی فشرده‌ای شاید برایتان جالب باشد بدانید که جیمز کامرون دوباره دوست دارد به دنیای «ترمیناتور» و همکاری‌اش با «شوارتزنگر» بازگردد و همان طور که در اخبار چند روز پیش خواندید، «لیندا همیلتون» برای ایفای نقش مجدد شخصیت «سارا کانر» به تیم سازنده ی فیلم اضافه شده است.

کامرون برای ساخت چهار فیلم بعدی مجموعه آواتارخود بار دیگر با بازیگران قدیمی نسخه ی اول و بعضی از بازیگران جدید قرار داد بسته است و افرادی چون «Sam Worthington»، «Zoe Sadana»، «Clif Curtis» و «Stephen Lang» نیز در بین این بازیگران دیده می‌شوند.

تاریخ اکران چهار فیلم بعدی از مجموعه‌ی آواتار به شرح زیر است:

  • آواتار ۲ : هجده دسامبر ۲۰۲۰
  • آواتار ۳ : هفده دسامبر ۲۰۲۱
  • آواتار ۴ : بیست دسامبر ۲۰۲۴
  • آواتار ۵ : نوزده دسامبر ۲۰۲۵