هفت نیوز: احد هوشمند با اشاره به اهمیت هنر عاشیق افزود: هنر عاشیق جز میراث ناملموس ارومیه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

هوشمند با اشاره به اینکه اصیل ترین عاشیق ها در ارومیه زیست می‌کردند گفت: هنرموسیقی عاشیق تنها هنری است که به نام ارومیه ثبت ملی شده است. نحوه آموزش این هنر به صورت تجربه و همراهی با استاد بوده و سینه به سینه به هنرمندان عاشیق امروز رسیده است.

او بااشاره به اینکه در استان نزدیک به ۱۰۰ نفر عاشیق وجود دارد خاطرنشان کرد: علاوه بر ارومیه در ماکو، سلماس، نقده، میاندوآب و خوی هنرمند عاشیق فعالیت دارند. ارومیه مرکز داستانهای فولکلور ترکی با بیش از ۳۰ داستان است ولی به دلیل عدم ثبت داستان ها از بین رفته‌اند و حتی برخی دیگر کشورها چون ترکیه به اسم خود ثبت کرده‌اند.

هوشمند در خصوص توجه به هنرمندان و شاعران نام آور استان گفت: احیای قبر شاعران، عارفان و هنرمندان باعث جذب توریست و رونق اقتصادی و اجتماعی استان می شود که متاسفانه با کم کاری مسئولان متولی تاکنون اقدامی در احیای قبور نشده و این کم کاری باعث عدم شناخت هنرمندان به ویژه عاشیق های استان در سطح کشور شده است.

هوشمند با اشاره به اینکه صنعت گردشگری امروزه درجهان حرف اول را می‌زند افزود: باید از تمام ظرفیت ها برای جذب گردشگر و توریست داخلی و خارجی استفاده کرد و یکی از راه های جذب گردشگر به استان تبلیغ موسیقی عاشیق است زیرا که برای بیشتر مردم کشور هنر ناشناخته است. حوزه هنری استان دو دوره جشنواره عاشیق را برگزار کرده و درصدد است در صورت تامین بودجه برای گسترش تبادلات فرهنگی و جهانی کردن این هنر در شش ماهه دوم سال جاری این جشنواره را به صورت بین المللی در ارومیه برگزار کند.