هفت نیوز: دبیر هفتمین دوره جشن کتاب سال خانه سینما با تشریح جزئیات این برنامه از مراجعات کم به کتابخانه خانه سینما و میزان اندک کتابخوانی در میان سینماگران انتقاد کرد.

خسرو دهقان دبیر هفتمین دوره جشن کتاب  سال خانه سینما در نشستی که ۹ مردادماه در سالن سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد، به همراه کامران ملکی (عضو هیأت مدیره خانه سینما) جزئیاتی را درباره زمان اعلام نامزدهای جشن کتاب سال و آثاری که بررسی خواهند شد،‌ارائه کرد.

او ابتدا با اشاره به درگذشت مدیا کاشیگر به عنوان یکی از اهالی قلم که حداقل دو دهه زود از دنیا رفت و تشکر از دبیران و مدیران عامل قبلی جشن خانه سینما، خاطرنشان کرد: هفتمین دوره این جشن هم مانند گذشته می‌گذرد من خیلی به بدعت و نوآوری اعتقادی ندارم. البته این صحبت دهقان با تأکید کامران ملکی مبنی بر اینکه او فروتنی می‌کند و کارهای زیادی برای جشن امسال انجام داده معنای دیگری می‌یابد.

دهقان همچنین با بیان اینکه جشن کتاب سینما در مجموعه روال کارهای عادی و سیاست‌گذاری خانه سینما انجام می شود، گفت: خانه سینما دو کار اصلی بر عهده دارد که یکی صنفی و دیگری فرهنگی است و جشن کتاب سال به هر دو می‌پردازد. حتی مراجعات به مسیر کتابخانه کم است ولی جای خوشحالی است که کتابهای زیادی به مجموعه ارائه می‌شود.

او افزود: اتفاق شگفت‌انگیز در این باره برای من این است که در یک سال گذشته با وجود آنکه کسی آنطور که باید به کتابخانه مراجعه نمی‌کند حدود ۱۳۰ عنوان کتاب چاپ شده است. این در حالی است که از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۵۷ فقط حدود ۳۰۰ عنوان کتاب فهرست شده است و رقم فعلی با وجود آنکه ممکن است تجدید چاپ یا آثار غیرمهم هم در آنها باشد اما افسانه‌ای است. جای تأسف است که اگر مثلا خانه سینما ۱۰هزار عضو داشته باشد باید چند صفر از جلوی آن حذف کنیم تا تعدادی کتابخوان پیدا شود.

دهقان در بخشی از این نشست داوران جشن کتاب سال خانه سینما را بیژن اشتری، شهریار توکلی، حسن حسینی، حبیب رضایی، علی لقمانی، امیررضا نوری پرتو و اصغر یوسفی نژاد معرفی کرد. او همچنین گفت: از ابتدای مهرماه کتاب هایی که از ابتدای سال ۹۵ تا شهریور امسال چاپ شده‌اند به داوران ارائه خواهند شد و آنها چهار ماه فرصت دارند تا کتاب‌ها را بررسی کنند. سپس اسامی نامزدها پنجم بهمن‌ماه اعلام و مراسم هم ۴ اسفندماه برگزار خواهد شد.

در بخش دیگری از این نشست منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما هم که در سالن حضور داشت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خانه سینما بنا به ضرورت‌هایی که وجود دارد سفارش تألیف کتابی را می دهد،‌گفت:‌بعضی موضوعات که به طور ویژه به منافع خانه سینما مربوط باشد در دست آماده شدن هستند. در واقع در حوزه‌هایی همچون بازاریابی، تبلیغات و مالکیت معنوی با مشارکت بخش پژوهشی سازمان سینمایی اقداماتی در حال انجام است و نتیجه آن در دسترس قرار خواهد گرفت. به این ترتیب موضوعات خاص که مورد نیاز ارتقای خانه سینما باشد بررسی و پژوهش می‌شود.

در این نشست همچنین عنوان شد که برای حمایت از کتاب‌های برگزیده همیشه ۲۰۰ نسخه از آنها توسط خانه سینما خریداری شده است و خانه سینما این آمادگی را دارد تا با همکاری ناشر و صاحب کتاب مراسم رونمایی و معرفی برگزار شود.

بر اساس اعلام خسرو دهقان جوایز جشن امسال یک «هدهد زرین» به همراه ۵ سکه طلا خواهد بود که به بهترین تألیف، ترجمه و ناشر اهدا خواهد شد.