هفت نیوز: دوستداران میراث فرهنگی منطقه بردستان در شهرستان دیرِ استان بوشهر، مدت‌هاست به دنبالِ بی‌توجهی مسئولان و متولیان فرهنگی شهرشان، خود تلاش می‌کنند تا با جمع‌آوریِ آثار و اشیای تاریخی منطقه، دست‌کم از آن‌ها حفاظت کنند. آثاری که حتی لابلای نخاله‌های ساختمانی هم به خوبی خود را نشان می‌دهند!

بهمن زیبری، فعال میراث فرهنگی بردستان که امروز خانه‌اش تقریباً به یک موزه از آثار تاریخی تبدیل شده که حتی درخواست‌هایش از میراث‌فرهنگی تا کنون باعث نشده تا آن‌ها آثار جمع‌اوری شده توسط او را به مکانی امن‌تر منتقل کنند، تقریباً هر روز در بین نخاله‌های ساختمانی که در مناطق مختلف بردستان آوار می‌شوند؛ سفال‌های «سرخ فام» و سکه‌های ایلمایی و دیگر اشیای باستانی را پیدا می‌کند.

او می‌گوید: در یکی از مناطق باستانی بردستان که کارگران دستگاه‌های مختلف دولتی و خصوصی برای ساخت‌وساز روزانه و شبانه حفاری می‌کنند، از این اشیای باستانی وجود دارد حتی افرادی که به ارزش این بخش از نخاله‌ها اگاه شده‌اند، در گشت‌زنی‌های روزانه، هر چه که در سطح پیداست را جمع می‌کنند، یک روز سرستون در محوطه می‌بینیم و روز دیگر آن‌ها وجود ندارند!

او با اشاره به انجام شدن یکسری حفاری‌هایی در سطح شهر بردستان، ادامه می‌دهد: بارندگی‌های اخیر نیز باعث شده‌اند تا فضاهای مختلف در منطقه دهان باز کنند و برخی اشیای تاریخی از دل زمین بیرون ریخته شوند.

او حتی به خرید برخی از این اشیا از افرادی که این آثار را در اختیار دارند و به خرید و فروش‌شان مشغول‌اند، اشاره می‌کند و می‌گوید: با هزینه‌ی خودم آثاری که در وضعیت بدی نگه‌داری می‌شوند را خریداری می‌کنم، تا دست‌کم آن‌ها را نجات دهم.

زبیری طبق دیده‌های خودش، از، نابودی بخش زیادی از آثار تاریخی این منطقه از استان بوشهر خبر می‌دهد که معمولاً در ساخت‌وسازهای کارگاه‌ها و ساختمان‌های تجاری زیرچرخ‌های لودرها و مکانیک‌ها خُرد می‌شودند و هیچ‌کس به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهد.
 

این فعال میراث‌فرهنگی منطقه‌ی بردستان استان بوشهر، با اشاره به یکی از جدیدترین حفاری‌هایی که در بردستان به چشم دیده می‌گوید: در زیر پیِ یک ساختمان، دو متر پایین رفته و حفاری کرده‌اند، مشخص نیست دنبال چه چیزی بوده‌اند، اما از این نمونه حفاری‌ها در منطقه زیاد و به وضوح دیده می‌شوند، در منطقه‌ای که سند هویت خلیج فارس است و برای هیچ کس اهمیتی ندارد…

اینجا بوشهر، شهرستان باستانی «دَیِر» منطقه‌ی تاریخی بردستان؛ اما به نظر می‌رسد به جز دوستداران میراث‌فرهنگی هیچ مسئول یا متولی فرهنگی دیگری ندارد که بخواهد یا بتواند از هجوم بیش از اندازه‌ی برخی شرکت‌های خصوصی روی مناطق تاریخی جلوگیری کند!