هفت نیوز: احمد درویشعلی‌پور کارگردان مجموعه «محله گل و بلبل ۲» که چند سالی است ویژه گروه سنی کودک روی آنتن می‌رود درباره حضور اسپانسرها برای تولید برنامه های کودک بیان کرد: اکنون شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که تولیدات تلویزیونی نمی‌توانند بدون اسپانسر به حیات خود ادامه دهند. برنامه ما هم از این قاعده مستثنی نیست با این حال سعی کردیم از اسپانسرها و ارگان هایی کمک بگیریم که با حوزه کودک بی ربط نباشند و با نیازها و مسایل مربوط به فرهنگسازی برای کودکان همخوانی داشته باشند.

کارگردان «محله گل و بلبل» با اشاره به یکی از اسپانسرهای این برنامه اظهار کرد: شهرداری اسپانسر فصل اول این مجموعه بود و ما سعی کردیم در برنامه درباره خیلی از موارد و مهارت های زندگی که بچه ها با آنها سر و کار دارند، صحبت کنیم مثلا تفکیک زباله، توجه به خطوط سفید در راهنمایی و رانندگی و… از جمله این مسایل بود و شعار برنامه را هم «آسمانی آبی و زمین پاک» انتخاب کردیم. با این حال اینکه شما بتوانید اهداف اسپانسر را با اهداف و دغدغه‌های برنامه خود منطبق کنید کار سختی است و طبیعتا بهتر است تولیدات تلویزیونی اسپانسر نداشته باشند چون باید اهداف و خواسته های آنها را هم پوشش دهید و این کار دست و بال نویسنده را می‌بندد.

درویشعلی پور با اشاره به نبود بودجه در تلویزیون عنوان کرد: شما مجبورید درنهایت سراغ اسپانسر بروید چون چاره دیگری ندارید و یا باید با اسپانسر کار کنید و یا قید ساخت برنامه را بزنید. تلویزیون بودجه لازم را ندارد و تقریبا می‌توان گفت بیشتر کارهایی که از تلویزیون پخش می‌شود باید یک حامی مالی داشته باشد.

او که کارگردانی برنامه های عموپورنگ را برعهده داشته است درباره اهمیت حفظ استقلال در برنامه ها توضیح داد: ما هرچه در کودکی یاد بگیریم همان نهادینه می شود و هر چه در این سن بکاریم، بچه ها در بزرگی برداشت می‌کنند پس این سن و سال بسیار اهمیت دارد اما تلویزیون برای تولید کار کودک در مضیغه مالی است. حوزه های دیگر هم نه به این حوزه توجه می‌کنند و نه برای آن هزینه‌ای صرف می‌کنند.

درویشعلی پور در پایان درباره حضور اسپانسرها برای ساخت برنامه کودک گفت: اسپانسر به ساخت و تولید آثار کمک می‌کنند ولی درنهایت برنامه ساز را محدود هم می‌کند و با توجه به قراردادی که تلویزیون تنظیم می‌کند شما هم تاثیر می‌گیرید و استقلال شما در تعیین موضوع و جهت دهی بار دراماتیک برنامه گرفته می‌شود.