هفت نیوز: محمد حیدرپور جامعه شناس فرهنگی درباره برنامه های کنکوری تلویزیون که با حمایت مالی موسسات آموزشی ساخته می‌شود، بیان کرد: این برنامه ها که در ساعات مختلف روز پخش می‌شود نه تنها جوان ۱۸ ساله بلکه نوجوانان را وارد فضای کنکوری می‌کند و به آنها هم استرس وارد می‌شود. توجه دادن نوجوانان به مساله کنکور لازم است اما اگر در ساخت برنامه های این‌چنینی افراط شود مدلی از ناهنجاری به خود می‌گیرد و اختلالات متعددی در افراد ایجاد می‌کند.

این جامعه شناس عنوان کرد: در هر خانواده ای تلویزیون وجود دارد و فضای استرس آمیز برنامه های کنکوری نه تنها به خود مخاطبان این برنامه ها بلکه به دیگر خانواده ها هم وارد می شود و آنها را هم تحت الشعاع نوعی فشار قرار می دهد. هدف این برنامه ها باید آموزش و پرورش دانش آموز و آمادگی او برای کنکور باشد نه اینکه آشفتگی فکری را به نوجوانان القا کنیم و از طرفی نوعی تجاری سازی در تلویزیون انجام شود. این رسانه ها هستند که باید با دعوت و گفتگوهای کارشناسی با نخبگان جامعه به آسیب شناسی این مساله بپرازند. باید در فضایی تحلیلی به این پرداخت که این برنامه ها چه فایده ها و چه ضررهایی دارند و این حجم از تبلیغات کلاس های کنکوری و آموزش های تست زنی چه آسیبی به کنکوری ها وارد میکند. قطعا باید برای شرکت در آزمون اصلی کنکور در چند آزمون قبلی و نهایی هم شرکت کرد اما نه اینکه دانش آموز را از سنین پایین درگیر استرس کنکور کنیم. خوب است خود تلویزیون هم در کنار این برنامه های تجاری، روشنگری کند و از جامعه شناس و روانشناس بهره بگیرد تا اینکه برنامه ها فقط به نوعی دلالی و تجاری شدن نرسند.

حیدرپور در پایان بیان کرد: البته اگر هم کسی انتقاد کند حرف او پخش نمی‌شود. این روزها عده ای به عنوان کارشناس و متخصص در تلویزیون حضور می‌یابند که سواد و تخصص ندارند و به آنها تریبون داده می‌شود و مردم به تدریج با انتقال پیام‌های غلط به صداقت تلویزیون شک می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود که این شبکه ها مخاطبان خود را از دست بدهند و از دست دادن مخاطب مهمترین آسیبی است که می‌تواند برای تلویزیون رخ دهد.