هفت نیوز: دست‌اندرکاران پروژه نکوداشت یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی، روز شنبه بیست و دوم دی‌ماه طی یک نشست خبری که در محل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد به تشریح برنامه‌های مختلف این پروژه پرداختند.

محمد اللهیاری مدیرکل دفتر توسعه و آموزش‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست رسانه‌ای ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های آموزشی حوزه مدیریتی خود گفت: مجموعه ما در معاونت هنری متولی آموزش هنر در بخش‌های مختلف هنری است و امروز بسیار خوشحالیم که به بهانه صد سالگی هنرستان موسیقی تهران در این نشست حضور پیدا کردیم. در چند ماهی که من در دفتر آموزش حضور پیدا کردم موضوع صد سالگی هنرستان موسیقی یکی از مباحث مهمی بود که برای آن برنامه‌ریزی هایی را انجام دادیم.

تلاش برای افزایش دستمزد معلمان موسیقی

اللهیاری ادامه داد: هدف از برگزاری این گرامیداشت صرفا برگزاری یک مراسم نیست بلکه ما درنظر داریم در زمینه گسترش فعالیت‌های هنرستان‌های مختلف حوزه موسیقی برنامه‌هایی را آغاز کنیم که امیدواریم این برنامه مقدمه خوبی برای توسعه یک جریان آموزشی در بخش هنر باشد. ما برای برگزاری جشن برنامه‌های مختلفی را تدارک دیدیم. هزینه چندانی نداشتیم چرا که در این راه فارغ‌التحصیلان هنرستان در بخش‌های مختلف همکاری بسیار شایسته و ارزشمندی با ما داشتند.

الهیاری در بخش دیگری از این نشست رسانه‌ای به موضوع اهداف برگزاری جشن صدسالگی هنرستان موسیقی برای افزایش دستمزد مدرسان و معلمان این مجموعه اشاره کرد و گفت: من بارها به این موضوع اشاره کردم که هدف ما از برگزاری این رویداد فقط برگزاری جشن نیست. رویکرد ما در برگزاری جشن موضوع مهم «روند پژوهی» بود. که همین موضوع نشان دهنده ریل‌گذاری‌ای است که صرفا با هدف جشن برای جشن اتفاق نمی‌افتد.

او افزود: ما قطعا در این راه مکاتباتی را با مدیران محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پروش انجام داده‌ایم و به این نکته اشاره داشتیم که از مجموع یک هزار و ۱۰۹ نفری که در مجموع ۴۰ هنرستان هنر مشغول به فعالیت هستند. تعدادی از همکاران و عزیزان هستند که در حوزه دستمزدها و حق‌الزحمه‌ها فاقد رابطه درست کاری و اداری هستند از این رو ما به شدت پیگیر این موضوع هستیم که هرچه زودتر این مکاتبات نتیجه مثبتی داشته باشد و ما شاهد افزایش دستمزدها و دریافتی معلمان هنرستان‌ها باشیم.

برنامه‌های مهم برای جشن صد سالگی

احسان آقایی دبیرمراسم نکوداشت یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی هم پس از صحبت‌های اللهیاری بیان کرد: زمانی که در هنرستان موسیقی بودم هیچ‌گاه خوش بین نبودم که بتوان جشنی را به مناسبت صد سالگی این مجموعه برگزار کنیم. تا اینکه آقای اللهیاری به مجموعه معاونت هنری اضافه شدند و این انگیزه را به ما دادند که ما چنین پروژه‌ای را به سرانجام برسانیم.

آقایی گفت: ما در طول این هفته برنامه‌های مختلفی را برای جشن صد سالگی هنرستان موسیقی تدارک دیده‌ایم که امروز(شنبه ۲۲ دی) ساعت ۲۰ دوئت فلوت و پیانو با هنرمندی فیروزه نوایی و لیلا رمضان آغازگر برنامه‌های ما خواهند بود. ما در روز ۲۴ دی ماه نیز شاهد اجرای ارکسترهای ایرانی هنرستان موسیقی دختران و هنرستان موسیقی هستیم. درروز ۲۷ دی ماه که شب اصلی جشن خواهد بود، ارکستر بادی تهران، گروه «نریمان» به سرپرستی علی پژوهشگر، دوئت سنتور و تمبک استادان سعید ثابت و محمد اسماعیلی و ارکستر مشترکی از هنرستان‌های دختران و در قالب یک ارکستر سمفونیک به اجرای برنامه می‌پردازند. این ارکستر در آینده نیز مورد حمایت معاونت هنری وزارت ارشاد قرار خواهد گرفت که بتوانند برنامه‌های مختلفی را برای مخاطبان اجرا کنند.

آقایی ادامه داد: رونمایی از تمبر هنرستان موسیقی با یادمان استادان حسین هلوی و غریب گرکانی از مدیران هنرستان موسیقی و رونمایی از کتاب صد سالگی هنرستان، بخش‌های مختلف برنامه ما در جشن اصلی را تشکیل می‌دهند. در بخش قدردانی ما سه بخش داریم که در بخش نسل قدیمی هنرجویان هنرستان از داود جعرفی امید، امیر اشرف آریانپور و رحمت افشار به‌عنوان هنرجویان قدیمی هنرستان تقدیر می‌شود. در بخش مدیران هنرستان هم از غلامحسین فخیمی‌کیا، پروین‌دخت اشتهاردی و ملیحه سعیدی تجلیل می‌شود. در بخش قدردانی از معلمان قدیمی هنرستان نیز مراسم نکوداشتی برای استاد محمد اسماعیلی نوازنده تمبک، استاد رحمت افشار نوازنده ساز کلارینت و استاد مینا افتاده مدرس موسیقی برگزار می‌شود.

علی تقی‌پور مولف کتاب صد سالگی هنرستان  موسیقی نیز در این نشست خبری گفت: در این کتاب سعی شده روند آموزشی هنرستان موسیقی از بدو تاسیس تاکنون مورد توجه قرار گیرد. دراین راه با افراد زیادی در حوزه‌های مختلف مصاحبه و پژوهش انجام گرفته است. ما در این کتاب تلاش کردیم ضمن نگاهی به فعالیت‌های مختلف مدیران هنرستان موسیقی به همراه بیوگرافی کاملی از آن‌ها به نقش و تاثیر آنها در دوره‌های مختلف آموزشی بپردازیم. البته آنچه که در کتاب اول پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد نگاهی به فعالیت‌های هنرستان از سال تاسیس تا سال ۱۳۵۹ است. این در حالی است که روند فعالیت‌های این مجموعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مورد کنکاش دقیقی قرار گرفته که در قالب یک جلد مجزا منتشر خواهد شد.