هفت نیوز: صبح امروز دوشنبه ۱۰ دی ماه نشست رسانه ای نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی با حضور بهزاد صدیقی دبیر این دوره از جشنواره در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

در ابتدای نشست بهزاد صدیقی عضو شورای سیاستگذاری و دبیر جشنواره عنوان کرد: کلید برپایی جشنواره به مراسم اختتامیه جشنواره نمایشنامه خوانی رادی بازمی گردد که در نهایت و بعد از جلسات متعدد در شهریور ۹۷ فراخوان جشنواره در ۶ بخش منتشر شد. این جشنواره ایست که قرار است پاسدار نام و اندیشه های استاد اکبر رادی باشد.

صدیقی ادامه داد: تمام تلاشمان این است که جشنواره ای تاثیرگذار برپا کنیم تا نسل جدید با آثار اکبر رادی آشنا شوند و تمام کسانی که به جشنواره راه پیدا می کنند، بتوانند در عرصه های حرفه ای چه انتشار و نگارش و چه فعالیت های گروهی عرض اندام کنند. در بخش صحنه ای مثل جشنواره های دیگر با مشکلاتی روبرو هستند چون امکانات سخت افزاری موجود نیست و دبیرخانه باید برای اجرا با سالن های مختلفی وارد گفتگو شود.

صدیقی عنوان‌ کرد: ما در این جشنواره در بخش جنبی بخش های مختلفی داریم که شامل انتشار آثار منتشرنشده استاد رادی است و دیگر اینکه راه اندازی وبگاه اکبر رادی را نیز در دست اقدام داریم تا علاقه مندان از این طریق با ما در ارتباط باشند. همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی را هم داریم که با حضور استادان و هنرمندانی چون محمد چرمشیر و هادی مرزبان برگزار می شود. در ادامه جلسه دبیران بخش های مختلف جشنواره توضیحاتی درباره بخش های خود ارایه دادند.

امیر اسمی دبیر بخش «لبخت باشکوه آقای رادی» بیان کرد: قرار است نمایشگاهی گروهی به یاد اکبر رادی برگزار شود که افتتاح نمایشگاه جمعه ۱۴ دی ماه است و با افتتاح نمایشگاه در گالری آریا، جشنواره رسما آغاز به کار می کند. آثار این جشنواره از هنرمندان شناخته شده عرصه تجسمی شامل طراحی، تصویرسازی، عکس، گرافیک، حجم و … است و عواید نمایشگاه نیز قرار است برای توجه به عرصه نمایشنامه نویسی و فعالیت های بنیاد رادی اختصاص یابد.

در ادامه یوسف باپیری دبیر بخش مونولوگ جشنواره گفت: بخش مونولوگ اجرایی ترین بخش جشنواره است که حدود ۸۲ اثر به این بخش ارسال شده و در مرحله انتخاب آثار با ۷۷ فیلم روبرو بودیم که فردا نتایج که شامل ۶ نمایش هستند، معرفی می شوند. با تشکر از مجموعه ایرانشهر و خانه هنرمندان که سالن هایشان را در اختیار ما قرار دادند باید عنوان کنم که تا همین امروز یک ریال بودجه از جانب نهادهایی که به ما قول حمایت داده بودند به جشنواره نرسیده است و همه کارها به اعتبار دوستان، دبیر جشنواره و بنیاد رادی حل و فصل شده است.

صدیقی در این زمینه عنوان کرد: ما برآورد هزینه مان را به‌ شورای شهر ارایه دادیم که بخشی از برآورد ما مصوب شد اما تا امروز هیچ مبلغی پرداخت نشده است. همچنین طی جلساتی که با شهرام‌ کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی داشتیم قرار شد حمایت اندکی از ما شود که البته آن هم تا امروز پرداخت نشده است. قرار است شورای شهر مبلغ ۶۰ میلیون تومان و اداره کل هنرهای نمایشی مبلغ ۴۰ میلیون به ما پرداخت کنند. اسپانسرهای جشنواره نیز هزینه ساخت نشان اکبر رادی را که مبلغی نزدیک به ۱۵ میلیون تومان است و توسط امیر اسمی طراحی شده است، تقبل کرده اند. تا امروز ما با کاستی های زیادی روبرو بودیم و همه دوستان به صورت شخصی در بخش های مختلف هزینه کرده اند که در ادامه باید با آنها تسویه حساب کنیم.

او در ادامه درباره بخش نمایشنامه خوانی و نمایشنامه نویسی بیان کرد: در بخش نمایشنامه خوانی ۶۱ اثر به جشنواره رسید که از این میان ۵۲ اثر فیلم هایشان را ارسال کردند که در نهایت ۸ اثر به بخش نمایشنامه خوانی راه یافتند. ۲۸۸ اثر نیز از نمایشنامه نویسان نسل های مختلف در بخش نمایشنامه نویسی شرکت کردند که ۲۷۷ اثر مورد ارزیابی قرار گرفتند.

آرش رادی عضو تیم داوری بخش مقالات در این زمینه توضیح داد: برخلاف بسیاری از جشنواره ها و همایش هایی که به حواشی تئاتر می پردازند و اصل مقوله تئاتر و هویت آن مورد توجه قرار نمی گیرد این جشنواره هدفش این است که حلقه مفقوده تئاتر را مورد توجه قراردهد و به جای حواشی به اصل هویت تئاتر توجه کند. الان برای یکی از قله های نمایشنامه نویسی جشنواره ای برگزار می شود که به جوانان فرصت تجربه اندوزی می‌دهد. همچنین نهادهایی که داعیه کمک به رویدادهای فرهنگی را دارند الان گوی و میدان در اختیارشان است.

رادی گفت: اگر سه قله رفیع ادبیات نمایشی را در نظر بگیریم، می توانیم از اکبر رادی و غلامحسین ساعدی و بهرام بیضایی یاد کنیم و به این مساله توجه کنیم که در طول این ۴۰ سال چقدر توانستیم جایگزین این استادان را تربیت کنیم. امیدوارم برای بهرام بیضایی و غلامحسین ساعدی نیز بتوانیم چنین جشنواره هایی را برگزار و از این طریق نسل جدیدی را تربیت کنیم.

در ادامه‌ ابراهیم حسینی درباره بخش اسناد تصویری توضیح داد: پیشنهاد من به بنیاد رادی بود که این نمایشگاه اسناد تصویری باشد نه تنها عکس های آثار ایشان. امیدوارم بنیاد رادی بتواند به یک موزه تصویری برسد چون خانواده آقای رادی هر سند و عکسی را که در طول سال ها به دستشان رسیده به صورت خودجوش حفظ کرده و حتی برایش زمان و تاریخ زده اند. نمایشگاه شامل عکس، گرافیک، دست نوشته و وسایل شخصی اکبر رادی است و خوشبختانه در این بخش دستمان پر است.

او در پایان این نشست بیان کرد: سعی کردیم این نمایشگاه تصویر تازه ای از اکبر رادی ارایه دهد و عکس هایی را بپذیریم که حال و هوای آثار رادی را به مخاطب نشان دهد. شنبه ۱۵ دی ماه در گالری نقش جهان فرهنگسرای هنر این بخش که شامل اسنادی از دهه ۳۰ تا امروز است، افتتاح خواهد شد.