علی محمد زارع سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره حضور هاگوراچی هنرمند ژاپنی که اثر «ماده و فکر» او در موزه هنرهای معاصر تهران موجود است،  گفت: اثر «ماده و فکر» (حوض روغن) نوریوکی هاراگوچی هنرمند ژاپنی پس از ۴۰ سال با حضور و نظارت این هنرمند مرمت می شود. این اثر در سال ۱۹۷۷ در ارتباط و گفتگو با معماری و فضای موزه هنرهای معاصر تهران در موزه نصب شده و ۴۰ سال است که این اثر در موزه هنرهای معاصر تهران قرار دارد و به عنوان یکی از نمادهای موزه شناخته شده است.

او ادامه داد: با توجه به ضرورت و اهمیت حفظ و نگهداری استاندارد آثار موزه هنرهای معاصر تهران و مرمت آثاری که به مرمت نیاز دارند، هماهنگی برای بازبینی و مرمت این اثر پس از ۴۰ سال با نوریوکی هاراگوچی انجام شد و خوشبختانه امکان مرمت اثر با نظارت و حضور این هنرمند فراهم شده و او در هفته جاری به موزه هنرهای معاصر تهران می آید تا بر مرمت اثرش نظارت کند.

در سال ۱۹۷۷، «ماده و فکر» در نمایشگاه داکیومنتای ششم در شهر کاسل آلمان به نمایش در آمد.  همان سال و با دیدن این کار در داکیومنتا، اجرایی از این اثر برای گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران خریداری شد و از آن زمان تا به حال به طور دایمی در موزه نصب شده است.

نوریوکی هاراگوچی در سال ۱۹۴۶ در یوکوسوکا در ژاپن متولد شد.  او در سال ۱۹۷۰ از دانشگاه نیهون توکیو، در رشته نقاشی فارغ‌التحصیل شد. وی زمانی شروع به نمایش آثار خود کرد که هنوز دانشجو بود و بحران‌های سیاسی رو به رشدی اعم از تظاهرات و شورش های دانشجویی در برابر جنگ ویتنام و پیمان امنیتی ژاپن و آمریکا در جریان بود.

نقاشی ها و مجسمه‌های اولیه هاراگوچی به زیبایی شناسی ابزارآلات نظامی و صنایع سنگین اشاره دارد.  بعدها، مواد مورد استفاده او شامل تیرآهن، قطعات ماشین، روغن کار کرده و لاستیک شدند. از اوایل دهه ۱۹۶۰ آثار این هنرمند به طور گسترده در ژاپن و خارج از این کشور به نمایش گذاشته شده است.