هفت نیوز: مرکز تولید مجموعه‌های تلویزیونی در حوزه کودک و نوجوان مقرر است تا به طور خاص برای قشر نوجوان به تولید مجموعه‌های نمایشی بپردازد و در حال حاضر ۴ سریال را برای پخش آماده‌ می کند.

مسعود صباح، مدیر مرکز تولید مجموعه‌های تلویزیونی در حوزه کودک و نوجوان اهداف عمده این بخش را تولید سریال‌هایی با مضامین مناسب برای این گروه سنی، آموزش غیرمستقیم همچنین تجمیع مخاطب در گروه‌های سنی مختلف دانست و تاکید کرد که بسیاری از مباحثی که محور و موضوع تولید این مجموعه‌ها قرار می‌گیرند مخصوص خانواده‌هایی است که فرزند نوجوان دارند. از این رو پروژه‌های در دست تولید این مرکز تنها مخاطب نوجوان را هدف قرار نداده، بلکه برای مخاطبانی در تمامی گروه‌های سنی دیدنی و قابل پیگیری هست.

صباح درباره ضرورت تأسیس مرکزی برای تولید مجموعه‌هایی ویژه گروه سنی کودک و نوجوان و سیاست‌ها و هدف‌گذاری‌های این بخش، گفت: در گذشته به صورت ویژه نقشه راهی برای مجموعه سازی در حوزه نوجوان وجود نداشت. در دهه ۶۰ و ۷۰ مجموعه‌هایی مثل «دنیای شیرین»، «گل پامچال»، «قصه‌های مجید» و … تولید می‌شد اما هیچ وقت این امر به یک جریان پویا و مستمر تبدیل نشده بود. از این نقطه نظر تصمیم گرفته شد تا با توجه به نیازی که در این زمینه حس شد تحت یک مرکزیت به طور اخص به سریال سازی در این حوزه بپردازیم.

مدیر مرکز تولید مجموعه‌های تلویزیونی در حوزه کودک و نوجوان ادامه داد: طبیعی است که در این مسیر باید از بهترین‌های این عرصه اعم از تهیه کننده، کارگردان و نویسنده دعوت به کار می‌کردیم تا نتیجه‌ای حرفه‌ای و با کیفیت رقم بخورد. در حال حاضر طی این یک سال و اندی علیرغم همه موانع اقتصادی سازمان، که به صورت همه گیر وجود داشته و دارد و به طور خاص برای بخش نوپای ما بیشتر هم دیده می‌شود؛ چهار سریال را به مرحله تولید رساندیم.

او مجموعه‌های در حال تولید این مرکز در حوزه نوجوان را «خانواده دکتر ماهان»، «سامو بندری»، «حکایت‌های کمال» و «شش قهرمان و نصفی» عنوان کرد و در ادامه چنین توضیح داد: سریال «خانواده دکتر ماهان» به نویسندگی نسیم خداشاهی زاده، تهیه کنندگی بهروز خوش رزم و کارگردانی علی محمد قاسمی به موضوع حیات وحش، محیط زیست و مهاجرت معکوس می‌پردازد. در این مجموعه نوجوانان نقش اساسی در رقم زدن ماجراهای آن دارند و در شمال کشور فیلمبرداری شده که در ۲۱ قسمت در حال تدوین است و تا پایان سال آماده پخش می‌شود. اینکه از چه شبکه ای پخش شود نیز بستگی به کنداکتور شبکه‌ها و پیش بینی معاونت سیما دارد. قدر مسلم در یکی از شبکه‌های اصلی نمایش داده می‌شود تا در سبد سریال‌هایی در ژانرهای گوناگون؛ مجموعه‌هایی با این مضامین نیز قرار داشته باشند.

مجموعه «سامو بندری» یکی دیگر از مجموعه‌های ماست. نام این سریال از نام شخصیت اصلی مجموعه یعنی سام گرفته شده که در جنوب سامو خوانده می‌شود. یک قصه دریایی است که در بوشهر می‌گذرد و ۷۰ درصد آن در لنج و دریا گرفته شده و ابراهیم فروزش از پیشکسوتان سینمای نوجوان کارگردانی و علیرضا سبط احمدی تهیه کنندگی و اصغر عبداللهی نویسندگی پروژه را بر عهده داشته اند. تولید این مجموعه در ۱۳ قسمت به اتمام رسیده و به زودی پخش خواهد شد.

«حکایت‌های کمال» عنوان دیگر مجموعه در حال تولید این مرکز است که ۸۰ درصد فیلمبرداری آن شده و یکی از مجموعه‌های شاخص نوجوان است. مجموعه داستان «حکایت‌های کمال» که محمد میرکیانی آن را نگاشته، قصه یک نوجوان به نام کمال را در یک خانواده در دهه ۴۰ شمسی در تهران روایت می‌کند. این مجموعه داستان طی ۳۱ قسمت به یک فیلمنامه تبدیل شده بنابراین بحث اقتباس از آثار ادبی را نیز مد نظر داریم و از متون ادبی که پتانسیل تبدیل به سریال را دارند استفاده می‌کنیم. این کار از حالت اپیزودیک خارج شده و به یک سریال کلاسیک تبدیل شده است.

صباح درباره ساخت و محتوای «حکایت‌های کمال» توضیح داد: این مجموعه قصه پدران ماست و حاوی خاطرات و نوستالژی نسل دهه ۴۰ است. از طرفی نشان دادن سبک زندگی آن دوره که بخش‌های بسیاری از آن مثل بازی‌های کودکانه، همسایه داری، خانه‌های حیاط دار، دورهمی خانوادگی و …که تبدیل به حسرت شده در کنار قصه‌های شیرین مد نظر ما بوده است. این مجموعه را محسن شایان فر تهیه کرده و قدرت الله صلح میرزایی کارگردانی کرده و توسط پنج نفر از دوستان حرفه ای نگاشته شده که به نظر می‌رسد از آن دسته کارهایی است که فضا و روابط آن مورد توجه تماشاگر قرار بگیرد.

مهمترین نکته پیرامون این مجموعه این است که برای ساخت این سریال یک شهرک کوچک داخل شهرک سینمایی ساختیم. اصولاً یکی از مشکلات تمامی تیم‌های تولید پیدا کردن لوکیشن مناسب برای چنین سریال‌هایی است که در شهر تهران با ساختار فعلی و نوع شهرسازی ویژه آن سخت‌تر هم شده و اگر هم پیدا شود نیاز به بازسازی و صرف هزینه‌های بسیاری دارد. بنابراین طی همفکری با تهیه کننده، کارگردان و طراح صحنه از یک زمین بایر در شهرک سینمایی استفاده کردیم و آن را تبدیل به یک شهرک چند منظوره به نام شهرک «حکایت های کمال» کردیم که ضمن اینکه خودمان از آن استفاده می‌کنیم بعدها پروژه‌های دیگر نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

او درباره اینکه شهرک «حکایت‌های کمال» با مواد واقعی احداث شده یا به نوعی ماکت سازی صورت گرفته؟ تاکید کرد: تمامی این شهرک با متریال واقعی ساخته شده و ماکت نیست. ضد زلزله است و همه مواردی که برای طراحی و ساخت یک سازه امن باید در نظر گرفت در طراحی و اجرای این شهرکِ مهندسی ساز رعایت شده، ۱۷ کوچه برای این شهرک طراحی شده که هیچ دو کوچه‌ای شبیه هم نیستند و هر کوچه با یک مشخصات متناسب با دهه ۴۰ طراحی شده است، در طراحی این شهرک استودیوسازی با نرخ‌های پایین را در نظر داشتیم و بنابراین با رقمی معقول پروژه طراحی شد. پلاتویی که طراحی شد از اتاق گریم، محل استراحت بازیگر تا غذاخوری و اتاق کارگردان و هر آنچه که مستلزم یک استودیوی حرفه ای است که برایش در نظر گرفته شده و به نظرم اتفاق خوبی است. این نوع پیش بینی‌ها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است زیرا با یک رقم معقول استودیو ساخته می‌شود که با یک باد و باران از بین نمی‌رود و می‌شود در سایر پروژه‌ها نیز از آن استفاده کرد.

فیلمبرداری حکایت‌های کمال تا ۱۵ اسفند ماه به پایان می‌رسد و در ۳۱ قسمت روانه آنتن می‌شود. ادامه دار شدن این مجموعه به بازتاب و استقبال مخاطب بستگی دارد. اگر این بازخورد مثبت باشد و بیننده بخواهد آن را دنبال کند در کنار در نظر گرفتن مسائل اقتصادی ادامه می‌یابد که البته به نظرم به دلیل فضای داستان و شادابی آن می‌تواند تنوع روحی برای مخاطب ایجاد کند.

ا و درباره «شش قهرمان و نصفی» هم توضیح داد: «شش قهرمان و نصفی» در ۱۵ قسمت تولید می‌شود و مضمون آن شامل حمایت از تولید داخلی و تشویق و ترغیب مخاطب نوجوان به سمت استفاده از کالای داخلی می‌شود. فضای این کار کمدی و هیجان انگیز است و بازیگران پیشکسوت و طنزپرداز بسیاری همچون اکبر عبدی، بیژن بنفشه خواه، شهرام قائدی، بهاره رهنما و … در آن حضور دارند. تصویربرداری بخش تهران این مجموعه که حدود ۱۰ درصد پروژه را دربرمی‌گرفت طی یک هفته انجام شد و گروه برای ادامه تصویربرداری به مازندران رفته اند.