به گزارش هفت نیوز اسفندیار حبیب‌نژاد درباره مستند «گربه پالاس» گفت: این مستند درباره یک گربه‌سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه به نام «گربه پالاس» است که در معرض حذف از طبیعت ایران قرارگرفته است.  این‌گونه نایاب زیبا در مکان‌های صعب‌العبور زندگی می‌کند و کمتر در معرض دید است، او از جوندگان، پیکاها و پرندگان تغذیه می‌کند و نقش موثری در کنترل جمعیت جوندگان ایفا می‌کند.

به گفته حبیب نژاد، این مستند ۵۰ دقیقه‌ای در استان خراسان شمالی ۷۰ کیلومتری بجنورد تصویربرداری شده و می‌کوشد بینندگان را با این‌گونه منحصربه‌فرد آشنا کند. این گربه سان به‌افتخار «پیتر سایمون پالاس» جانورشناس و گیاه‌شناس آلمانی «گربه پالاس» نام‌گرفته است، کسی که برای نخستین بار این‌گونه را رده‌بندی و ثبت کرده است.

گربهٔ پالاس جانوری تقریباً به‌اندازهٔ یک گربه خانگی با وزن به‌طور متوسط ۳ تا ۴ کیلوگرم است. رنگ موهای بدنش خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوارهای عمودی است که گاهی در میان موهای انبوه و متراکم بدن، دیده نمی‌شوند. به دلیل مرموز بودن، کمتر اطلاعاتی از این حیوان در دست است اما نوع زندگی این گربه به‌صورت منزوی و در مناطق متراکم گیاهی است.

رنگ موی گربه پالاس به‌گونه‌ای است که به‌سادگی می‌تواند در طبیعت استتار پیدا کند و بسیار پر مو و زیبا است.

«گربه پالاس» امشب ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش و فردا ساعت ۱۵ بازپخش می‌شود.