هفت نیوز: در حالی که امشب ۳۰ آگوست جشنواره فیلم ونیز هفتاد و چهارمین دوره خود را با پهن کردن فرش قرمز آغاز می‌کند، نمایش شماری از فیلم‌های مطرح و نشست‌های شاخص را پیش رو دارد.

با وجود همه انتظارها و در حالی که جشنواره ونیز به عنوان آغازگر رقابت های اسکار محسوب می‌شود، قدیمی‌ترین جشنواره اروپا خالی از نقد نیست و در آخرین لحظات اخباری که بیش از همه منتشر می‌شود حاکی از نقد جشنواره به دلیل حضور تنها یک فیلم از یک کارگردان زن در بخش رقابتی امسال است.

این جشنواره که تا ۹ سپتامبر به کار خود ادامه می‌دهد، قصد دارد تا با تاکید بر زبان سینما در دنیایی پر از تنوع و با امید پیش رفتن در میان همه بحران‌های جهانی، کار خود را ادامه بدهد.

امسال فیلم «کوچک سازی» ساخته الکساندر پاین فیلم افتتاحیه این دوره است. مت دیمون و کریستوف والتس در کنار هونگ چائو و کریستن ویگ بازیگران این فیلم هستند که درباره بحران اقتصادی است.

روز جمعه دو چهره مشهور هالیوود یعنی رابرت ردفورد ۸۱ ساله و جین فوندای ۷۹ ساله در این جشنواره شیرهای طلایی جشنواره را برای یک عمر دستاورد هنری خود دریافت می‌کنند. فیلم جدید این دو با عنوان «روح‌های ما در شب» نیز در بخش خارج از رقابت به نمایش درمی‌آید. این فیلم را رتیش باترا کارگردانی کرده است.

در عین حال مجموعه‌ای از فیلم‌هایی که خیلی‌ها در انتظار اکران اولیه آنها هستند در این دوره به نمایش درمی‌آید که تریلر روانشناسانه دارن آرنوفسکی با بازی جنیفر لارنس و خاویر باردم از جمله آنها خواهد بود.

دو اپیزود نخست سریال «سابورا» محصول ایتالیا که در نتفلیکس پخش می‌شود نیز در این جشنواره به نمایش درمی‌آید.

چند زوج محبوب سینمایی نیز مهمان این دوره هستند. از جمله خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز، جرج کلونی و امل عمل‌الدین (شاید همراه با دوقلوهایشان؟)، جنیفر لارنس و آرنوفسکی که در زمان ساختن فیلم «مادر!» به هم نزدیک شدند و پائولو ویرزی و مایکلا رامازوتی از زوج‌های حاضر در این دوره خواهند بود.

جشنواره امسال همچنین یک بخش جدید رقابتی برای واقعیت مجازی دارد. «ابعاد آب» ساخته گیلرمو دل تورو کارگردان مکزیکی درباره مواجهه یک زن لال و یک موجود عجیب تاثیرگذار نیز در میان نامزدهای دریافت شیر طلای جشنواره جای دارد.

تم مهاجرت و پناهندگی نیز از جمله برنامه‌های مورد توجه این دوره جشنواره است. فیلم هنرمند چینی آی وی‌وی که با عنوان «جریان انسانی» در این دوره اکران می شود از جمله فیلم‌هایی است که بر این موضوع تکیه دارد. فیلم جدید آندریا سگره درباره رویارویی بین ایتالیا و لیبی نیز از جمله فیلم‌هایی است که مشتاقان زیادی منتظر اکران آن هستند.

در این دوره از جشنواره فیلم ونیز حدود ۳۰ فیلم ایتالیایی به نمایش درمی‌آیند که چهار عنوان از آن‌ها در بخش رقابتی جای دارند.

آنت بنینگ امسال ریاست گروه داوری بخش رقابتی را برعهده دارد. گروه داوری این جوایز را اهدا می‌کند: شیر طلا برای بهترین فیلم، شیر نقره برای جایزه بزرگ داوری، شیر نقره برای بهترین کارگردان، جایزه کوپا وولپی برای بهترین بازیگر مرد و زن، جایزه برای بهترین فیلمنامه، جایزه ویژه داوری و جایزه مارچلو ماسترویانی برای بهترین بازیگر مرد یا زن نوظهور.

 این در حالی است که برای نخستین بار مراسم افتتاحیه و اختتامیه را یک میزبان مرد برعهده دارد که آلساندرو بورگی بازیگر ۳۰ ساله ایتالیایی است.