هفت نیوز: طی مراسمی در باغ موزه قصر، برگزیدگان جشنواره عکسِ تلفن همراه «هشت» معرفی و نمایشگاه آثار افتتاح شد.

نمایشگاه آثار منتخب نخستین جشنواره عکس تلفن همراه «هشت» با موضوع زیارت، عصر روز گذشته ۸ مرداد در باغ‌ موزه قصر گشایش یافت.

شهرام بابایی مدیر هنرهای تجسمی و امور موزه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مجید ملانوروزی مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید کارگر معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، آیت‌الله سید محمد قائم‌ مقامی استاد حوزه و دانشگاه، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران و مجید ابهری استاد دانشگاه و رفتار شناس از جمله افرادی بودند که از این نمایشگاه بازدید کردند.

وجیه‌ اله شیر محمدی دبیر جشنواره عکس «هشت» در این مراسم گفت: اردیبهشت‌ماه ۹۶ فراخوان جشنواره را منتشر کردیم و با تجربه‌ای که از قبل داشتیم در کمتر از دو ماه با استقبال خوبی مواجه شدیم و نتیجه آن دریافت ۱۰ هزار و ۸۰۰ عکس از یک هزار و ۴۲ عکاس بود.

او ادامه داد: داوری آثار در دو مرحله صورت گرفت. مرحله نخست به صورت تخصصی بود که امروز از برگزیدگان آن تقدیر خواهد شد و ۸۰ عکس به نمایشگاه راه یافته است. مرحله دوم داوری به صورت مردمی خواهد بود و طی آن آثار راه یافته به نمایشگاه در اینستاگرام جشنواره بارگذاری خواهد شد و هشت عکس که بیشترین لایک و کامنت عکاسانه را دریافت کنند، برنده جایزه کمک‌ هزینه سفر به مشهد مقدس به مبلغ ۵ میلیون ریال می‌شوند.

محسن زین‌ العابدینی مدیر عامل «نقش رویای بهشت» و متولی برگزاری جشنواره عکس «هشت» ‌ نیز در سخنانی کوتاه اظهار کرد: این جشنواره متعلق به هنرمندان است، جامعه‌ای که اهل شعار نیست. امیدوارم جشنواره «هشت» در آینده به برند عکاسی موبایلی ایران تبدیل شود.

ساعد نیک ذات یکی از داوران جشنواره ضمن قرائت بیانیه داوران، در سخنانی گفت: در مرحله اول ۱۵۰۰ عکس گزینش شد، سپس طی جلسه‌ ای ۱۰ ساعته ۸۰ عکس را انتخاب کردیم. در این انتخاب‌ ها وجوه یک اثر هنری مانند زیبایی‌ شناسی، کنش عکاسانه، نشانه‌ شناسی و ویژگی‌ های عکاسی با تلفن همراه مؤثر بودند.

او ادامه داد: عکس‌ های این جشنواره نشان‌ دهنده بخشی از فرهنگ زیارت در دهه‌ ای است که در آن هستیم اما تمام آن نیست. امیدواریم در سال‌ های بعد به فرهنگ‌ ها و سنن قدیم نظیر آیین‌ های چاوشی‌ خوانی توجه بیشتری شود.

نیک ذات در پایان پیشنهاد کرد با توجه به اینکه ماندگاری در دنیای دیجیتال مورد نگرانی است، کتاب آثار برگزیده جشنواره منتشر شود.

اسامی نفرات برگزیده

برگزیدگان جشنواره «هشت» به شرح زیر اعلام و قدردانی شدند:

نفر اول: الناز قندفروش برنده تندیس جشنواره، لوح افتخار، مبلغ ۲۰ میلیون ریال وجه نقد

نفر دوم: صادق ذباخ برنده تندیس جشنواره، لوح افتخار، مبلغ ۱۵ میلیون ریال وجه نقد

نفر سوم: امین فائضی برنده تندیس جشنواره، لوح افتخار، مبلغ ۱۰ میلیون ریال وجه نقد

اثر شایسته تقدیر مجید حامد حق‌ دوست برنده تندیس جشنواره و لوح افتخار

نخستین جشنواره عکس تلفن همراه «هشت» با موضوع فرهنگ زیارت از سری برنامه‌های پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) است که توسط نقش رویای بهشت برگزار می‌ شود.

نمایشگاه آثار منتخب تا ۱۲ مرداد در باغ‌ موزه قصر واقع در میدان پلیس برپاست.