هفت نیوز: علیرضا زرگر مدیر جایزه مهرگان اظهار کرد: کار داوری هفدهمین و هجدهمین دوره جایزه مهرگان به دلیل تعداد زیاد آثار در هر دو بخش رمان و مجموعه داستان (۵۲۷ اثر) دشوارتر از دوره‌های قبلی جایزه بود و هر یک از داوران به طور متوسط ۱۶ تا ۲۰ هزار صفحه کتاب خوانده‌اند و حتی در تعطیلات نوروزی نیز کار خواندن کتاب‌ها ادامه داشت.

او  همچنین از شروع کار دبیرخانه جایزه برای دوره‌های نوزدهم و بیستم مهرگان ادب خبر داد و گفت: این دوره شامل رمان‌ها و مجموعه داستان‌های چاپ اول سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۶ می‌شود .ناشران و نویسندگان به روال معمول می‌توانند سه نسخه از هر عنوان کتاب خود را تا پایان اردیبهشت‌ماه هر سال به دبیرخانه جایزه مهرگان ارسال کنند.

زرگر افزود: اسامی ۷ رمان و ۷ مجموعه داستان مرحله نهایی  این دوره اوایل هفته آینده اعلام می‌شود و برگزیدگان در مراسم نهایی اهدای جایزه معرفی خواهند شد. زمان و مکان برگزاری مراسم نهایی هم متعاقباً اعلام می‌شود.

بنا بر اعلام دبیرخانه جایزه مهرگان، فهرست ۱۴ رمانی که از میان ۲۸۵ رمان به مرحله ماقبل نهایی جایزه مهرگان ادب راه یافته‌اند به نظم الفبایی نام کتاب‌ها به این شرح است:

١– افغان‌کِشی؛ محمدرضا ذولعلی؛ پیدایش
٢– این خیابان سرعت‌گیر ندارد؛ مریم جهانی؛ مرکز
٣– این سگ می‌خواهد رکسانا را بخورد؛ قاسم کشکولی؛ بوتیمار
۴– برج سکوت؛ حمیدرضا منایی؛ نیستان
۵– پدرکشتگی؛ سلمان امین؛ ققنوس
۶– پل؛ غلامحسین دولت‌آبادی، آراز بارسقیان؛ افراز
۷– روز اول مهر هرگز نیامد؛ جمشید ملکپور؛ افراز
۸– سالتو؛ مهدی افروزمنش؛ چشمه
۹– سمت کالسکه؛ مرتضی کربلایی‌لو؛ روزنه
۱۰– فراموشی؛ جواد پویان؛ نیلوفر
۱۱– کوچه ابرهای گمشده؛ کورش اسدی؛ نیماژ
۱۲– گلوگاه؛ طیبه گوهری؛ صدای معاصر
۱۳– مارون؛ بلقیس سلیمانی؛ چشمه
۱۴– مریخی؛ فرهاد کشوری؛ نیماژ