هفت نیوز: از مهم‌ترین نامزدهای امسال جایزه ادبیات داستانی زنان به «آنا برنز» با رمان «مرد شیرفروش» برنده سال گذشته جایزه بوکر و «پت پارکر» با رمان «سکوت دختران» می‌توان اشاره کرد. «پارکر» در سال ۱۹۹۵ و در اولین دوره این جایزه ادبی نیز با رمان «جاده روح» نامزد جایزه شده بود.

«مادلین میلر» که در سال ۲۰۱۳ با اولین رمان خود «آوای آشیل» برنده این جایزه ادبی شده بود امسال با رمان جدید «سیرک» نامزد کسب جایزه شده است و «دایانا ایوانز» با رمان «مردم معمولی» در میان نامزدهای سال ۲۰۱۹ دیده می‌شود. «ایوانز» در سال ۲۰۰۵ برنده جایزه بخش «نویسندگان جدید» این جایزه شده بود که البته این جایزه دیگر اعطا نمی‌شود.

«سلی رونی» ۲۷ ساله که امسال با رمان «آدم‌های معمولی» جوان‌ترین برنده تاریخ جوایز «کاستا» نام گرفته با این رمان برای کسب جایزه ادبیات داستانی زنان رقابت می‌کند. «رونی» نامزد جایزه «دیلن توماس» ویژه نویسندگان نوقلم نیز هست.

«به‌یادمانده» نوشته «وون فلتون»، «خواهرم، قاتل زنجیره‌ای» به قلم «اوینکان بریثویت»، «برج حوت» از «ملیسا برودر»، «آب شیرین» نوشته «آکواکی امزی»، «آواز قو» از «کلی کرینبرگ»، «ازدواج آمریکایی نوشته «تایاری جونز»، «شماره یک رستوران چینی» نوشته «لیلین لی»، «کالاهای بطری‌شده» از «سوفی ون للوین»، «آرشیو فرزندان گمشده» از «والریا لوئیزلی» و «دیوار روح» اولین رمان نوشته «سارا ماس» دیگر نامزدهای جایزه ادبیات داستانی زنان در سال ۲۰۱۹ هستند.

جایزه ادبیات داستانی زنان اولین‌بار در سال ۱۹۹۲ و یک سال پس از نامزد نشدن هیچ نویسنده زنی در جایزه بوکر، راه‌اندازی شد و به بهترین نویسنده زن (با هر ملیتی) در حوزه ادبیات داستانی که اثر خود را به زبان انگلیسی در بازار کتاب بریتانیا نشر بدهد اعطا می‌شود. هدف از این جایزه که یکی از معتبرترین جوایز ادبی جهان به شمار می‌رود مشارکت هرچه بیشتر زنان در امر نویسندگی است.

این جایزه در گذشته با نام‌های «جایزه ادبیات داستانی بیلیز زنان» و «جایزه ادبیات داستانی اورنج» شناخته می‌شد، اما امسال برای اولین‌بار مجموعه‌ای از چند حامی مالی خواهد داشت.

فهرست نامزدهای نهایی این جایزه ادبی، ۲۹ آوریل ۲۰۱۹ (۹ اردیبهشت) و برنده نهایی نیز روز ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) اعلام می‌شود.