به گزارش هفت نیوز، مستند کوتاه «بَرد» به کارگرانی حمید جعفری به دلیل کسب جایزه بهترین مستند از جشنواره بین‌المللی فیلم نیورارلئون آمریکا، واجد شرایط کسب جایزه بهترین مستند اسکار ۲۰۱۹ شناخته شد.

در نامه‌ تعدادی از مستندسازان خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

«ما گروهی از مستندسازان ایران سینمای ایران افتخار داریم که به استحضار برسانیم فیلم مستند کوتاه «بَرد» به کارگردانی حمید جعفری و تهیه‌کنندگی فاطمه فروزان علاء یکی از موفق‌ترین فیلم‌های مستند سینمای ایران در سال‌های اخیر به آکادمی اسکار راه یافته است.

این فیلم مستند درباره‌ی زنی روستایی است که با سخت کوشی نانش را از زیر سنگ بیرون می‌آورد .

مستند برد پس از حضور در معتبرترین جشنواره های بین المللی و کسب جوایز متعدد، سرانجام پس از کسب جایزه‌ی اول جشنواره نیواورلئان جواز حضور در مسابقات آکادمی اسکار ۲۰۱۸ را به دست آورد و هم اکنون تنها نماینده سینمای مستند ایران در اسکار ۲۰۱۸ است. در این مرحله همه‌ی فیلم‌ها با مهم‌ترین شرکت‌های تبلیغاتی و روابط عمومی همکاری می‌کنند و کار معرفی و ارائه‌ (Presentation) فیلم را به آنها می‌سپارند، چرا که بدون این همکاری هیچ فیلمی هر چند هم که خلاقانه باشد به دست داوران نهایی آکادمی نخواهد رسید و راه موفقیتش هموار نخواهد شد. ناگفته نماند که اگر پیش از این، فیلم مستند دیگری موفق به دریافت مجوز ورود به رقابت آکادمی شده باشد به دلیل عدم توجه و بی اطلاعی سینماگران و اهالی سینما از همین نحوه همکاری، مورد بررسی آکادمی قرار نگرفته است. مبلغ قرار داد این همکاری حدود ۱۵ هزار دلار است که باتوجه به وضعیت اقتصادی کنونی کشور پرداخت آن از عهده‌ی هر فیلمساز و یا تهیه‌کننده‌ی فیلم مستند خارج است، مگر آنکه متولیان امر پا پیش بگذارند.

به عقیده ی ما موقعیت پیش آمده برای این فیلم فرصتی است برای سینمای مستند ایران تا در جایگاه رفیع بین الملل توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد. در چنین شرایطی می‌توان این موقعیت را امکانی برای سینمای مستند ایران دانست و آن را جدی گرفت، به آن بها داد و فضای یک رقابت برابر را برای فیلم به وجود آورد و یا بی اعتنا از کنار آن گذشت که در این صورت ما وارد رقابتی نابرابر شده ایم که نتیجه آن از پیش روشن است. لذا ما تقاضا داریم با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص جنابعالی برای اولین بار و به شکل حرفه‌ای وارد عرصه رقابت‌های بین المللی شویم تا فیلمی که به تنهایی و به شکل مستقل توانسته به چنین جایگاهی دست پیدا کند، بتواند امیدوارانه باقی راه را نیز با حمایت وزارت مطبوعه خود طی نماید. حتی در شرایط سیاسی، اجتماعی این روزها و در عرصه ی روابط بین الملل نیز موفقیت این فیلم افتخاری برای کشور و سینمای ایران خواهد بود.»

مراسم اعطای جوایز نودویکمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ (یکشنبه، ۵ اسفند) برگزار خواهد شد.