هفت نیوز: در بخش ایران – یک و از بین ۲۹ اثری که در این بخش حضور دارند تنها یک نمایشنامه خارجی «ویتسک» نوشته بوشنر دیده می‌شود، در این بخش پنج اثر نمایشی نیز برداشت آزاد یا اقتباس از آثار نمایشی دیگر کشورهای جهان هستند.

سینا راستگو؛ «مرگ و دوشیزه» را بر اساس اثر دورفمان نوشته و حمید شهرانلو برداشتی آزاد از «مده آ» نوشته مولر را ارائه کرده است. امیر ابراهیم زاده و علی کرسی‌زر نمایشنامه «فرایند» را بر اساس رمان‌های محاکمه، قصر و مسخ و داستان تجاوز قانونی نوشته کوبو آبه نوشته‌اند.

فضل الله عمرانی نیز «عروسی خون» لورکا را با دراماتورژی دیگری در جشنواره ارائه کرده است. میلاد کاشانی نویسنده دیگری از این فهرست است که اقتباسی آزاد از نمایشنامه «رومئو و ژولیت» را در جشنواره دارد.

بیست و یک اثر دیگر حاضر در بخش ایران_ از نسلی تازه از نمایشنامه نویسی حکایت دارد. در این بخش پیام لاریان با دو نمایشنامه حضور دارد و دیگر نویسندگان سعدی محمدی عبد، آسو بهاری، سعیده آجربندیان، محمدحسین معارف، بهزاد آقاجانی، رسول کاهانی، حسینپوریانی فر، مسعود صرامی، پویا سعیدی، سجاد امیرمجاهدی، محمد زارعی، مونا احمدی، محمد نقایی، فراز مهدیان دهکردی، دیانا فتحی، نوید معمار، ناهید وثیقی، مصطفی اوصانلوی، الهه مجلسی، زهرا موسوی و ماناهوشنگ نژاد، علی ذاکری، علیرضا شمس، امیر نجفی، پویا سعیدی و صالح علوی زاده، با یک اثر دیده می‌شوند.

در بخش ایران- دو که شامل ۲۳ اثر نمایشی است؛ تنها ۳ نمایشنامه غیر ایرانی دیده می شود. نکته جالب توجه در این بخش حضور نمایشنامه ای از بهرام بیضایی است که توسط دو گروه از تهران و اصفهان در این بخش به رقابت می پردازند.

“افرا” به کارگردانی احسان جانمی از اصفهان و “افرا یا روز می گذرد” به کارگردانی سهیل ساعی از تهران دو نمایشی هستند که نام بهرام بیضایی را بر پیشانی نمایش خود دارند.

“خرده نان “نوشته لویی کالافرت، “دام “نوشته تادئوش روژه ویچ و “زندگی در تئاتر” نوشته دیوید ممت نمایشنامه های خارجی این بخش هستند که به ترتیب از تهران، اصفهان و تهران در جشنواره حضور دارند.

در این بخش پیام لاریان با دو نمایشنامه “استرالیا “و “پروانه الجزایری” و همینطور مرتضی شاه‌کرم نیز با دو نمایشنامه” سانتی‌متر “و” عند از مطالبه “حضورپررنگی دارند.

رضا صابری با نمایشنامه ای که بر اساس باله “دریاچه قو “اثر پیوتر ایلیچ چایکوفسکی نوشته و سپس محمدجواد صرامی، شهاب امرایی، امین ابراهیمی، محسن براتی و محمد شاکری، محمد نقابی، رسول حق‌جو، امیرعلی نبویان، مازیار رفعتی، مصطفی قربان‌پور، مهدی شاه‌پیری، جواد صداقت، کاوه نورمحمدی و مسعود هاشمی‌نژاد از جمله نویسندگانی هستند که یک نمایشنامه در این بخش دارند.

در بخش بین الملل که ۱۸ نمایش در آن به اجرا در می آیند؛ سه اثر از پاتریک همیلتون، فلوریان زلروساموئل بکت دیده می شود، پاتریک همیلتون، فلوریان زلر و ساموئل بکت توسط گروه‌هایی از گیلان، تهران و مازندران به صحنه می‌روند.

سه نمایش اقتباسی نیز در این بخش دیده می‌شود؛ “پرومته-طاعون” با دراماتورژی میثم خوئی از نمایشنامه «پرومته در زنجیر» اثر آیسخولوس و نمایشنامه «حکومت نظامی» اثر آلبرکامو، “ابلوموف “به روایت سیاوش بهادری راداثر نیکلای گنچاروف و بازخوانی محمد چرم شیر از رمان “مرگ و پنگوئن” اثر آندری کورکف در این بخش حضور دارد.

پیام لاریان، مهران رنجبر، مهدی تاج الدین، نشمینه نورورزی، وحید درویشی، حمیدرضا آذرنگ، فرهاد فزونی، علی شمس، رضا گشتاسب، کیوان سررشته، جابر رمضانی، پیام سعیدی، ابوباسم حیادار دیگر نمایشنامه‌نویسان این بخش هستند.

در بخش دیگر گونه‌های اجرایی نیز ۱۸ نمایش به اجرا در می‌آیند که از آن میان دو اثر اقتباسی دیده می شود.

«بر پهنه دریا» عنوان اثری است که مهرنوش نراقی آن را بر اساس نمایشنامه‌ی «بر پهنه دریا» اثر اسلاومیر مروژک نوشته و «دانتون» نیز عنوان اثری است که حامد اصغرزاده آن را بر اساس نمایشنامه «مرگ دانتون» نوشتۀ گئورگ بوشنر و نمایشنامه «دانتون» نوشته رومن رولان نوشته و کارگردانی کرده است.

مرتضی زارعی، کیوان سررشته، حسین توازنی زاده، سید جعفر حجازی، شایان فیروزی، احمد سلگی، آرش پروین، احسان شایان فرد، زهرا اخلاقی، کیمیا خطیب‌زاده، میلاد جباری مولانا، آزاده شاهمیری، نازنین زهرا رفیعی و رضا سعیدی با یک اثر در این بخش دیده می شوند.

دو اثر راه یافته به بخش دیگرگونه‌های اجرایی نیز به صورت گروهی نوشته شده‌اند. “ویترین” کار گروه (تی اچ زی) و” دیگری ام؛ چرا؟ “نیز توسط گروه اجرایی این نمایش که کاری از گروه هنری کوچگر محسوب می شود نوشته شده است.

مجموعه آثار بخش خیابانی توسط نویسندگان ایرانی نوشته شده اند که اغلب، خود نویسندگان آن را کارگردانی می کنند. در این بخش ۲۶ نمایش به اجرا در خواهد آمد که شامل تولیدات تازه، بخش چهل سالگی انقلاب اسلامی، برگزیده های جشنواره‌های مریوان، مقاومت، سقز، ارس و لاهیجان می‌شوند.

داریوش نصیری، حسنا قبادی، محمود فرضی نژاد، مسعود براهیمی، پژمان شاهوردی، غنچه شکوهیان، نازیلا امینی، احمد یوسلیانی، مختار محمدی، داوود براهیمی، افشین خدری، موسی هدایتی، علی صادق حسنی، سوران حسینی، مهدی صالحیار، مهدی حبیبی، سمیه مهری، سعید خیرالهی، امیرحسین شفیعی، میثم سرآبادانی از جمله کارگردان نویسنده های این بخش هستند.

در بخش رادیویی هیچ نمایشنامه ی غیرایرانی دیده نمیشود؛ آرش عباسی، مجید دین دار، پیمان قریب‌پناه، مهدی شهداد، مهدی آذری، مریم واحد، هاجر کوشکی و الهام بهرامی شاد، سولماز ملکی، داریوش روحی و طاهره شاددل نویسندگان آثار نمایشی این بخش هستند.