سامان ارسطو نویسنده و کارگردان نمایش «کالبدشکافی» درباره اجرای این نمایش گفت: نمایش «کالبدشکافی» از ۱۹ دی ماه اجرای عمومی خود را در تالار سایه مجموعه تئاترشهر آغاز کرده است. این نمایش یک اثر پداگوژی همراه با خشونت است که در ۷ اپیزود مضامینی درباره جنسیت را مطرح می‌کند.

او ادامه داد: این نمایش موضوعی درباره جنسیت و شناخت انسان‌ها از خود دارد و تنها مشکلات تراجنسی‌ها را مطرح نمی‌کند. «کالبدشکافی» به این مساله می‌پردازد که آدم‌ها به تنهایی چه شناختی از خود دارند و به عنوان یک انسان چقدر خودشان و تناقض‌های وجودی‌شان را می‌شناسند. ما آدم‌ها پر از تناقض هستیم و در بسیاری مواقع حرف و عمل‌مان با هم تفاوت دارد.

کارگردان «همان باش که نیستی» بیان کرد: «کالبدشکافی» قرار نیست مرده‌ها را کالبدشکافی کند بلکه ما آدم‌ها تا وقتی که زنده هستیم نیاز به کالبدشکافی داریم. تمام داستان‌های نمایش براساس واقعیت شکل گرفته است و در صحنه همه چیز در لحظه اتفاق می‌افتد و در هر اجرا ممکن است روند سیر وقایع تغییر کند.

داستان «کالبدشکافی»

ارسطو درباره داستان نمایش توضیح داد: در «کالبدشکافی» زن و شوهرهایی که در زندگی‌شان دچار تناقض‌های بزرگی هستند به تصویر کشیده می‌شوند و از آنجا که این زوج‌ها از طرف اطرافیان به یکدیگر تحمیل شده‌اند، تصمیم گرفته‌اند که تبدیل به دیگری شوند و برای هم نقش بازی کنند. در برخی از اپیزودها هم یک تک بازیگر حضور دارد و در مقابل مخاطبان تک‌گویی می‌کند.

چگونگی شکل‌گیری نمایش

ارسطو درباره چگونگی شکل گیری این نمایش بیان کرد: این نمایش براساس یک کار پژوهشی و کارگاهی شکل گرفته است به این ترتیب که تمرین‌هایی که با بازیگران انجام می‌شود درباره نمایشنامه نیست چون اصلا متنی وجود ندارد و همه چیز براساس تجربیات بازیگران شکل می‌گیرد. بازیگران نمایش موظف هستند که به دل اجتماع بروند و با مردم گفتگو کرده و بر همین اساس داستان‌های نمایش از دل تجربیاتی که آن‌ها در اجتماع کسب کرده‌اند بیرون کشیده شده‌اند و من آن‌ها را تکمیل و تصحیح کردم.

نمایش «کالبدشکافی» تازه ترین نمایش سامان ارسطو بعد از اجرای نمایش «خودکار بی‌کار» است که با طراحی، بازی و کارگردانی وی اجرای عمومی خود را  از ۱۹ دی ساعت ۱۸ در تالار سایه مجموعه تئاترشهر آغاز کرده است.