اخبار ویژه » برنامه ها
کد خبر : 13573
چهارشنبه - ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۴
آسیب‌های روانی برنامه‌های کنکوری

تلویزیون آشفتگی فکری ایجاد نکند

?یک جامعه شناس فرهنگی اظهار کرد که برنامه های کنکوری آسیب های روانی برای مخاطب به بار می‌آورند.

تلویزیون آشفتگی فکری ایجاد نکند

هفت نیوز: محمد حیدرپور جامعه شناس فرهنگی درباره برنامه های کنکوری تلویزیون که با حمایت مالی موسسات آموزشی ساخته می‌شود، بیان کرد: این برنامه ها که در ساعات مختلف روز پخش می‌شود نه تنها جوان ۱۸ ساله بلکه نوجوانان را وارد فضای کنکوری می‌کند و به آنها هم استرس وارد می‌شود. توجه دادن نوجوانان به مساله کنکور لازم است اما اگر در ساخت برنامه های این‌چنینی افراط شود مدلی از ناهنجاری به خود می‌گیرد و اختلالات متعددی در افراد ایجاد می‌کند.

این جامعه شناس عنوان کرد: در هر خانواده ای تلویزیون وجود دارد و فضای استرس آمیز برنامه های کنکوری نه تنها به خود مخاطبان این برنامه ها بلکه به دیگر خانواده ها هم وارد می شود و آنها را هم تحت الشعاع نوعی فشار قرار می دهد. هدف این برنامه ها باید آموزش و پرورش دانش آموز و آمادگی او برای کنکور باشد نه اینکه آشفتگی فکری را به نوجوانان القا کنیم و از طرفی نوعی تجاری سازی در تلویزیون انجام شود. این رسانه ها هستند که باید با دعوت و گفتگوهای کارشناسی با نخبگان جامعه به آسیب شناسی این مساله بپرازند. باید در فضایی تحلیلی به این پرداخت که این برنامه ها چه فایده ها و چه ضررهایی دارند و این حجم از تبلیغات کلاس های کنکوری و آموزش های تست زنی چه آسیبی به کنکوری ها وارد میکند. قطعا باید برای شرکت در آزمون اصلی کنکور در چند آزمون قبلی و نهایی هم شرکت کرد اما نه اینکه دانش آموز را از سنین پایین درگیر استرس کنکور کنیم. خوب است خود تلویزیون هم در کنار این برنامه های تجاری، روشنگری کند و از جامعه شناس و روانشناس بهره بگیرد تا اینکه برنامه ها فقط به نوعی دلالی و تجاری شدن نرسند.

حیدرپور در پایان بیان کرد: البته اگر هم کسی انتقاد کند حرف او پخش نمی‌شود. این روزها عده ای به عنوان کارشناس و متخصص در تلویزیون حضور می‌یابند که سواد و تخصص ندارند و به آنها تریبون داده می‌شود و مردم به تدریج با انتقال پیام‌های غلط به صداقت تلویزیون شک می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود که این شبکه ها مخاطبان خود را از دست بدهند و از دست دادن مخاطب مهمترین آسیبی است که می‌تواند برای تلویزیون رخ دهد.