فصل سوم

تولید فصل سوم سریال حتی پیش از پخش فصل دوم قطعی شده بود. در اوت ۲۰۱۷ شاون لوی در طی مصاحبه ای فاش کرد که طرح اولیه فصل‌های سوم و چهارم آماده است و آنها در حال حاضر مشغول نوشتن و کامل کردن فیلمنامه فصل سوم هستند. تاکنون هیچ خبر رسمی دیگر درباره خط داستانی یا زمان پخش فصل سوم در دسترس رسانه‌ها قرار نگرفته‌است.

 

 

انتخاب بازیگران

انتخاب بازیگران مسئله بود که برای برادران دافر اهمیت بسیار بالایی داشت. مت دافر گفته بود که آنها می‌دانستند سریال در صورتی به موفقیت خواهد رسید که انتخاب بازیگران بی نقص باشد. برادران دافر با مشورت‌هایی که انجام دادند متوجه شدند که بهتر است ترکیبی از چهره‌های جوان و ناشناخته و بازیگران شناخته شده را برای سریال انتخاب کنند. وینونا رایدر و دیوید هاربر جزو اولین نفراتی بودند که قراداد امضا کردند. راس دافر معتقد است انتخاب رایدر که که متولیدن دهه هشتاد بسیار با او خاطره دارند از جمله بهترین انتخاب‌های آنان بوده‌است زیرا رایدر علاوه بر اینکه بازیگر توانایی است به خوبی نیز حس نوستالژی که آنها به دنبالش هستند را به بیننده منتقل می‌کند. کارا بوینو و متیو موداین جزو آخرین بازیگران بزرگسال بودند که به سریال پیوستند. هرچقدر انتخاب بازیگران بزرگسال با سرعت پیش رفت انتخاب بازیگران نوجوان سریال دردسرهای زیادی برای عوامل داشت. این روند تقریباً دو ماه طول کشید. برادران دافر از بچه‌های زیادی تست گرفتند تا در نهایت فین ولفهارد را برای نقش مایک انتخاب کردند. زمانی که ولفهارد برای تست دادن نزد برادران دافر رفته بود موهای بسیار بلندی داشت. راس دافر که از ظاهر و صدای او خوشش آمده بود و همچنین تحت تأثیر بازیش قرار گرفته بود بقیه گروه را راضی کرد که او بهترین انتخاب ممکن برای نقش مایکل است. گیتن ماتارازو و کلب مک لاگلین نیز برای نقش‌های داستین و لوکاس انتخاب شدند. سخت‌ترین انتخاب نقش در میان نوجوانان اما پیدا کردن بازیگر مناسبی برای نقش الون بود. از تعداد زیادی دختر یازده تا چهارده ساله تست بازیگر گرفته شد اما خیلی از آنها نتوانستند برادران دافر را راضی کنند و بقیه هم که تست را قبول می‌شدند با شرایط کنار نمی‌آمدند. برای مثال قبول نمی‌کردند موهای خود را از ته بتراشند. سرانجام از میان گزینه‌های متعدد این میلی بابی براون بود که توجه راس دافر را جلب کرد. میلی در تست‌های خود خوش درخشید و قبول کرد در تست گریم موهای خود را از ته بتراشد. وقتی کار گریم تمام شد راس دافر به برادرش گفته بود میلی همان کسی است که او هنگام نوشتن شخصیت الون در ذهنش تصور می‌کرده‌است.

 

 

حاشیه‌ها

برادران دافر برای راضی کردن میلی بابی براون که در زمان ساخت یازده سال داشت به تراشیدن موهای سرش شارلیز ترون را در فیلم مکس دیوانه: جاده خشم به او نشان دادند که با موی تراشیده چقدر باحال شده بود!

سریال ادای دین بسیاری به استفن کینگ دارد. مثلاً نگهبان سردخانه دارد کوجو نوشته استفن کینگ را می‌خواند و در یکی از اپیزودهای سریال درباره این نویسنده مشهور ژانر ترسناک ماورایی صحبت می‌شود.

کلانتر هاپر در یک کانکس زندگی می‌کند که هزینه خریدنش برای عوامل سریال فقط یک دلار بوده‌است!

گیتن ماتاراتزو که در سریال نقش داستین را بازی می‌کند در هنگام فیلمبرداری دندان‌های جلویش ریخته اما در میانه فیلم‌برداری دندانهایش یک دفعه رشد کرد و برای همین امکان ضبط دوباره صدای او برای بعضی از سکانس‌ها وجود نداشت. علت تغییر لحن حرف زدن او در طول سریال همین موضوع است.

ویل بایرز برای خودش پناهگاهی دارد که در آن تخیل می‌کند. در ورودی این پناهگاه یک نعل وارونه آویزان است که خبر از روزهای بد و اتفاقات عجیب پیش روی سریال می‌دهد.

وینونا رایدر خیلی اهل تکنولوژی نیست برای همین وقتی برادران دافر سراغش رفتند نمی‌دانست پخش آنلاین چه معنایی دارد! وینونا رایدر همچنین خودش مدل موهایش در سریال را انتخاب کرد. او اصرار داشت آرایش مویش شبیه به آرایش موهای شخصیت مریل استریپ در فیلم سیلکوود باشد.

متیو موداین که در سریال نقش منفی است و شخصیت «پاپا» را بازی می‌کند همان کسی که در شاهکار جاودانه استنلی کوبریک یعنی غلاف تمام فلزی نقش سرجوخه جوکر را بازی کرده بود.

در هر قسمت از سریال پوستر یک فیلم سینمایی کلاسیک ترسناک یا علمی/خیالی به چشم می‌خورد. برای مثال در اپیزود پنچم پوستر فیلم مرده شیطانی بر روی دیوار نصب است.

استیون کینگ و گی یرمو دل ترو در صفحه توئیتر خود بسیار از این سریال تعریف کرده‌اند.

 

 

بازی موبایل چیزهای عجیب

در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۱۷، نتفلیکس یک بازی مخصوص تلفن‌های همراه هوشمند منتشر کرد که بر اساس فصل اول سریال چیزهای عجیب ساخته شده بود. این بازی برای سیستم عامل‌های اندروید و آی‌اواس با الهام از بازی‌های کنسول سوپر نینتندو و بازی‌های رایانه ای دهه هشتاد به صورت پیکسلی ساخته شده‌است. در شروع بازی، بازیکن نقش کلانتر جیم هاپر را برعهده دارد که باید دنبال پسران گمشده در جنگل بگردد. بعد از پیدا شدن شخصیت‌های دیگر بازیکن می‌تواند شخصیت‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و از طریق آنها داستان بازی را پیش ببرد.

بازی پلی‌استیشن

شرکت سونی اینتراکتیو انترتینمنت اعلام کرد که در حال ساخت یک بازی برای پلی‌استیشن وی‌آر است که بر اساس سریال چیزهای عجیب ساخته شده است.سونی مدتی بعد یک تیزر کوتاه از بازی منتشر کرد که در آن صحنه های مربوط به دیوار چراغانی که در فصل اول اتفاق افتاده بود به چشم میخورد.

ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ

در ۱۶ فوریه ۲۰۱۷،دیوید سیسیلین که نماینده حوزه انتخابیه اول رود آیلند در حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا است با اشاره به نامزد شدن ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و احتمال انتخاب او در طی صحبت‌هایش اشاره کرد و گفت”با آمدن ترامپ ما همچون شخصیت‌های سریال چیزهای عجیب در یک دنیای وارونه گرفتار خواهیم شد!”او همچنین پلاکاردی را نشان داد که با الهام از پوستر سریال چیزهای عجیب ساخته شده بود و بر روی آن عبارت “چیزهای ترامپی” به چشم می‌خورد.

 

تالار افتخارات

هفتاد و چهارمین مراسم گلدن گلوب:

نامزد بهترین سریال تلویزیونی درام

نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن سریال تلویزیونی درام برای وینونا رایدر

 

پنجاه و نهمین مراسم جایزه گرمی :

نامزد دریافت جایزه بهترین موسیقی متن سریال برای آلبوم موسیقی «چیزهای عجیب-جلد اول» ساخته کایل دیکسون و ماکیل ستین

نامزد دریافت جایزه بهترین موسیقی متن سریال برای آلبوم موسیقی «چیزهای عجیب-جلد دوم» ساخته کایل دیکسون و ماکیل ستین

 

بیست و سومین دوره جایزه انجمن بازیگران فیلم:

برنده بهترین تیم بازیگری برای سریال درام

 

جزو ده برنامه برتر تلویزیونی در سال ۲۰۱۶

 

انجمن نویسندگان آمریکا:

برنده بهترین فیلمنامه سریال درام

نامزد بهترین فیلمنامه سریال جدید

برنده جایزه بهترین سریال سال

برنده بهترین بازیگر سریال برای میلی بابی براون

نامزد بهترین طراحی موجود شرور برای طراحی دموگورگن

نامزد بهترین شخصیت قهرمان برای نقش الون

 

جایزه امی:

برنده بهترین تیم بازیگری سریال درام

برنده بهترین فیلمبرداری برای دین زایمرمن

برنده بهترین تدوین صدا برای برندلی نورث و جوردن ویبلی

برنده بهترین صداگذاری برای جان برنت و آدام جنکینز

برنده بهترین طراحی و ساخت تیتراژ برای میشل دورتی و پیتر فرانکفورت

برنده بهترین موسیقی متن سریال برای آلبوم موسیقی «چیزهای عجیب» ساخته کایل دیکسون و ماکیل ستین

برنده بهترین ایده‌های خلاقانه در فیلمنامه

نامزد بهترین سریال درام

نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد سریال درام برای دیوید هاربر

نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن سریال درام برای میلی بابی براون

نامزد بهترین کارگردانی برای برداران دافر به خاطر کارگردانی اپیزود «ناپدید شدن ویل بایرز»

نامزد بهترین چهره پردازی

 

جوایز برگزیده نوجوانان:

نامزد بهترین سریال برگزیده در ژانر فانتزی

نامزد بهترین برنامه تلوزویونی برگزیده

نامزد بهترین ستاره برگزیده برای فین ولفهارد

نامزد بهترین ستاره برگزیده برای میلی بابی براون